Články

Články uverejnené v odbornej literatúre a v časopisoch

V prípade Vášho záujmu si môžete prečítať člámky ktoré sme uverejnili v odbornej literatúre alebo v časopisoch. Tu sa dozviete viac o problematike ako aj o výhodách a postupoch pri použití Klinker tehál, pásikov a dlažby.

Existuje niečo krajšie ako záhrada, ktorá zachytáva atmosféru prírody? Tehlová dlažba Klinker vám umožní túto prírodnú atmosféru vyčariť aj na chodníkoch a múroch, alebo aj okolo bazénov a jazierok. Je ideálnou dlažbou na reprezentatívne stvárnenie záhrad a má vysokú úžitkovú a estetickú hodnotu.

Prirodzené farby, ktoré nikdy nezostarnú.

Tehlová dlažba Klinker je úplne prirodzená. So svojimi teplými zemitými farbami vyžaruje pokoj a harmóniu. Tieto teplé farebné tóny dlažby Klinker pripomínajú atmosféru starých panských dvorov: zemitá hnedá pripomína konské sedlo, červená zase klasickú pec a žltá nám pripomína zlatistý odtieň obilných polí. Tieto čisté farby tehlovej dlažby Klinker však nevznikajú umelým prifarbovaním, ale procesom pálenia a minerálneho zloženia prírodnej hliny. Tehlová dlažba Klinker je preto farebne prirodzená. Udržiava si farbu po celý čas životnosti a po čase ešte získava príťažlivú patinu. Tehlová dlažba Klinker je preto viac, než len nejaký povrch.


Tehlová dlažba Klinker spája prírodu s umelými plochami

Táto dlažba so svojimi malými štruktúrovanými formátmi spája zelené plochy, rastliny a stromy s pochôdznymi plochami. So svojimi pravouhlými resp. obdĺžnikovými tvarmi ponúka individuálne možnosti stvárnenia. Môže byť ukladaná do dynamických kriviek. Tým vzniká južanská dovolenková atmosféra, ktorú môžete nájsť na talianskom námestí. Ak položíte dlažbu Klinker uzavretým spôsobom, docielite rustikálny charakter, aký býva cenený v našich zemepisných šírkach. Je to skrátka dlažba, ktorá vyjadruje individualitu svojho majiteľa.


Robustná, trvalá, hodnotná

Pre tento produkt popri jeho prirodzenom vyžarovaní a rôznych možnostiach uloženia hovorí aj vysoká životnosť. Teploty vyše 1000°C, pri ktorých sa páli, sa postarajú o mrazuvzdornosť, robustnosť a trvalú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Pri zodpovedajúcom lôžku je tehlová dlažba Klinker preto bez problémov pojazdná a vďaka špeciálnej štruktúre povrchu aj odolná voči pošmyknutiu. A pretože Klinker takmer nenasiaka vlhkosťou, je aj veľmi odolná.

Hlavné prednosti výrobkov z pálenej hliny – lícových tehál, obkladových pásikov a dlažieb Klinker:

  • Vysoká pevnosť a mechanická odolnosť
  • Mrazuvzdornosť a kyselinovzdornosť
  • Neobmedzená životnosť preverená dlhoročnou tradíciou
  • Elegancia a krása čisto prírodného materiálu

Všetky výrobky Klinker majú širokú škálu farieb, tvarov, povrchov a formátov a aj preto sú vyhľadávaným sortimentom architektov, projektantov a ostatných zákazníkov, ktorí chcú stavebné dielo, jeho vlastnosti a estetický vzhľad zdôrazniť týmto prírodným materiálom. Výrobky Klinker sa vypaľujú zo špeciálnych druhov tehliarskych hlín pri vysokých teplotách (cca 1 100°C). Výroba prebieha tzv. ťahaním, alebo razením a delia sa na strojové alebo ručné. Pri spôsobe výroby ťahaním sú obvykle 3 pohľadové strany, pri razených sú 4 strany pohľadové. Pre exteriéry sa používajú spravidla plné tehly bez dierovania, pre interiéry dierované tehly.

Desatoro pre lícové tehly Klinker.

Okrem príslušných noriem, predpisov, pracovných postupov a technológií platí pre navrhovanie a realizáciu stavieb z lícových tehiel, obkladových pásikov a dlažieb obecná požiadavka na dokonalosť návrhu a jeho realizáciu. Vyjadrené v nasledujúcich desatora sa jedná o:

  • Jasné zadanie a následne dobre spracovaný projekt s ohľadom najmä na statické, tepelnotechnické, akustické vlastnosti a charakter stavby
  • Rešpektovanie vzájomnej skladby materiálov, zvlášť u viacvrstvových konštrukcií aj s ohľadom na rozmery objektu a stavebných otvorov v ňom.
  • Vyriešenie všetkých detailov už v projekte ako sú sokle, parapety, ostenia, nadpražia, atika, prípadne ďalšie, súvisiace aj s realizáciou dlažieb
  • Pred realizáciou objednať vždy celé predpokladané množstvo tehál, pásikov alebo dlaždíc, aby sa predišlo možným farebným rozdielom, ktoré môžu nastať pri prípadnej dodatočnej výrobe za dlhšie časové obdobie (jedná sa o prírodný materiál).
  • Realizáciu stavby zaistiť firmou profesijne vyspelou a znalou, s kvalifikovanými pracovníkmi (murári a technici) a zodpovedajúcim strojným zariadením a pracovnými pomôckami.
  • Vykonanie dôkladnej prípravy stavby s ohľadom na vybrané materiály a technológie a ich následné zapracovanie do stavby.
  • Pri vlastnej realizácii stavby sa riadiť technologickými požiadavkami a predpismi od výrobcov a dodávateľov použitých materiálov.
  • Odoberať tehly, dlaždice alebo pásiky pokiaľ je možné zo všetkých paliet alebo krabíc naraz, aby sa docielilo rovnomerné rozloženie prípadných farebných odtieňov na celej ploche fasády alebo stavby.
  • Pri vykonávaní prác, hlavne vlastného murovania, či kladenia dbať na presnosť, správnosť a "čistotu" vykonávaných prác.
  • Dbať na nutné technologické prestávky pre správnu funkciu použitých materiálov a nakoniec aj celého diela a zaistiť po celú dobu výstavby odborný dohľad a kontrolu vykonávaných prác.

Lícové tehly, tzv. klinkery boli obľúbeným stavebným materiálom v minulosti a na svojej popularite nestratili ani dnes. Ponúkajú široké využitie ako pri riešení fasád domov, prvkov záhradnej architektúry, tak ako sa dajú uplatniť aj v interiéroch. Okrem estetickej funkcie zaručujú u vrstveného muriva aj veľmi dobré tepelne akustické vlastnosti. Na výber je pritom rad formátov aj farieb. Lícové tehly klinker sa pália zo špeciálnej hliny pri vysokej teplote ( cca 1 100°C) . Dobre odolávajú poveternostným vplyvom, zaručujú stálu krásu po mnoho rokov a nevyžadujú údržbu. Tieto tehly sú málo pórovité, majú vysokú objemovú hmotnosť a pevnosť a vďaka tomu dobre znášajú mechanickú i chemickú záťaž.

Variácie v červených tónoch

V rámci sortimentu klinker je možné vybrať z variant tehla plná a dierovaná, reliéf, rustikálna, rôzne tvarovky a tiež pásik a rohový pásik a taktiež niekoľkých farebných možností. Rezaním týchto tehál na polovičky a ich použitím s celými tehlami je možné dosiahnuť širokú škálu zaujímavých a architektonicky pôsobivých väzieb. Pre riešenie detailov možno využiť lícovky so zaobleným, prípadne skoseným rohom.

Český formát s rozmermi 290x140x65 mm, Nemecký formát 240x115x71 mm v rôznych farbách svojim rozmermi pritom nadväzuje na formát tehál Porotherm, ktorých výška 238 mm sa približne rovná výške troch radov.

Lícové tehly a pásiky Klinker v sebe spájajú špičkovú kvalitu aj jedinečný dizajn. Ponúkajú ako najrôznejšie formátové veľkosti, tak prevedenie v podobe hladká, reliéfová a rustikálna. Vybrať je pritom možné medzi mnohými farebnými odtieňmi od svetlých, cez farebné až po tóny tmavej.

Široká možnosť výberu rôznych rozmerov rustikálnych, razených tehiel s prírodným vzhľadom i hladkých lícoviek a pásikov umožňuje vytvoriť vždy osobitý a unikátny štýl každému domu. Sortiment pritom ponúka ako klasický dizajnový štandard, tak štýlovú avantgardu. Lícové tehly poskytuje veľa možností uplatnenia a to nie len v rámci klasického sortimentu, ale aj veľmi exkluzívnych výrobkov.

Doplnky pre dokonalý dizajn

Sortiment lícových tehál Klinker dopĺňajú aj špeciálne minerálne Klinker malty, ktoré zaručujú dokonalý výsledný efekt. Pre štýlovo a stavebne ľahké riešenie parapetov a okrasných múrikov sa dajú využiť parapetné dosky a špeciálne striešky na stĺpy.

Vnútorné lícové murivo

Na jeho realizáciu sú určené predovšetkým dierované lícové tehly a v interiéroch sú využívané predovšetkým na nosné a nenosné priečky, obklady muriva a ďalších zvislých konštrukcií a detaily a doplnky interiérových prvkov. V každom prípade tak vždy prinášajú do priestoru oživenie a zaujímavý farebný prvok.


Vonkajšie lícové murivo

Využitie tehál Klinker je veľmi široké. Uplatnenie nájdu tak vo forme lícovej vrstvy obvodového vrstveného muriva fasád domov, tak ako okrasný prvok na záhradných múrikoch, plotoch či krboch.

Plné tehly sa používajú všade tam, kde sú stavebné konštrukcie v zvýšenej miere namáhané ako mechanickými, tak klimatickými podmienkami. Lícové tehly sú u budov najčastejšie používané pre vonkajšiu časť obvodového vrstveného muriva, s tepelnou izoláciou vo vnútri a odvetrávanou vzduchovou medzerou. Táto stavebná konštrukcia je pri správnej realizácii veľmi spoľahlivá a trvanlivá a vďaka premennej hrúbke tepelného izolantu umožňuje splniť takmer ľubovoľné požiadavky na tepelnú ochranu budov.


Pri použití špeciálnej malty pre lícové tehly klinker je možné realizovať špárovanie súčasne s murovaním lícového murivo, čo je najčastejší spôsob špárovania. Pri murovaní je treba dbať na úplné premaltovanie ložnej špáry ( u styčných špár je to možné nanesením malty na styčnú plochu ešte pred uložením tehly). Po realizácii niekoľkých radov je nutné prečnievajúcu maltu stiahnuť murovacou lyžicou a následne špáry zahladiť pomocou kúsku ohybnej hadice z PVC o priemere 1,5 až 2-násobku šírky špáry. Vyhladením špár do oblúku zamedzíme nežadúcemu zachytávaniu vody a snehu.

Pri dodatočnom špárovaní najprv vyčistíme špáry vhodne tvarovanou drevenou latkou do hĺbky 15 až 20 mm. Až po očistení muriva môžeme prikročiť k špárovaniu.

Pri dodatočnom špárovaní musí byť konzistencia malty vlhká až málo plastická. Odporúčame použiť maltu klinker. Pri požiadavke na inú farbu špár je možné použiť farebné špárovacie hmoty (napr. od firmy Seifert)

V niektorých prípadoch sa môžu objaviť na lícovom murive alebo obkladoch z lícových pásikov tzv. výkvety. Vizuálne sa prejavujú ako usadeniny rôznych solí vo forme belavých až našedlých závojov, vločiek alebo "kôry". Podľa chemického zloženia to sú najčastejšie sírany sodíku, draslíku, vápniku a horčíku, vo výnimočných prípadoch aj dusičnany draselné a soľné.

Príčiny výkvetov

Základný mechanizmus ich vzniku dobre popisuje ČSN EN 771-1 Špecifikácia murovacích prvkov časť 1 : Pálené murovacie prvky "k vzniku výkvetov na stenách budovy dochádza vplyvom vysušovania vlhkého muriva, a v dôsledku buď nadmerného prevlhčenia muriva behom realizácie alebo v dôsledku nedostatočnej ochrany muriva, kedy stavebné detaily v projektu umožňujú, aby voda prenikala časťami hotovej stavebnej konštrukcie. Okrem toho môžu k vzniku škvŕn a výkvetov prispieť rozpustné látky obsiahnuté v malte alebo v betóne, ktorý je v dotyku s murovacími prvkami".

Najrozšírenejšou príčinou rušivých výkvetov je silné poškodenie vodou v časti vymurovaného dielu. Pôsobením vody dochádza často k reakcii medzi maltou a tehlou. Tečúca voda môže rozpúšťať vápenné častice obsiahnuté v cemente, ty sú podmienečne príjmané vplyvom lepšej kapilárnej nasiakavosti tehál a pri pomalom vysychaní sa usadzujú na povrchu tehly vo forme sulfátov.

To znamená, že pri realizácii lícového muriva alebo lepení lícových pásikov postupujeme takým spôsobom, aby sme čo najviac eliminovali vyššie uvedené príčiny. V praxi je treba dodržovať nasledujúce zásady:

  • Znalosť technológie a odbornosť v realizácii lícového muriva
  • Používať výhradne maltu, ktorá je určená pre lícové murivo a nepridávať rôzne iné prísady
  • Pri príprave malty použiť iba čistú vodu a čisté náradie
  • Presne dodržovať návod pri príprave správnej malty a nepoužiť maltu, u ktorej bola prekročená doporučená doba jej spracovateľnosti
  • Rešpektovať klimatické podmienky pri murovaní, zvlášť je nutná ochrana lícového muriva alebo obkladu pred dažďom po celú dobu vyzrievania spojov muriva alebo obkladu
  • Dobre odizolovať lícové murivo proti prenikaniu vlhkosti (zemné i zrážkové)

Niekedy sa aj napriek tomu môžu v malej miere ojedinele a krátkodobo vyskytnúť na lícovom murive tzv. neagresívne výkvety, ktoré sú súčasťou procesu vyzrievania lícového muriva. Tieto výkvety môžu vzniknúť buď poveternostnými podmienkami ( napr. prudké zmeny teplôt) alebo sú zavinené nie celkom presným dodržaním pracovného postupu. Tieto výkvety sú na novom lícovom murive celkom normálne a nijako neovplyvňujú kvalitu ani životnosť lícového muriva. K odstráneniu týchto výkvetov dôjde obvykle samovoľne vplyvom poveternostných podmienok (niekoľkonásobné opláchnutie dažďom) väčšinou v priebehu niekoľko rokov. Pokiaľ sa tieto výkvety samovoľne neodstránia (murivo alebo fasáda je pred dažďom chránená, alebo ich výskyt je príliš masívny), používajú sa na ich likvidáciu nasledujúce osvedčené spôsoby:

Odstraňovanie výkvetov
  • Mechanické očistenie nedrôteným kartáčom (nepoužívať oceľová kartáč) v kombinácii s malým množstvom , pokiaľ je možné mäkkej vody
  • U neustupujúcich výkvetov s nízkou rozpustnosťou vo vode sa ukázalo ako veľmi efektívne použitie horúcej vody (nepoužívať tlakovú vodu)
  • Umytie prúdom čistej mäkkej vody z hora nadol ( nepoužívať tlakovú vodu)
  • Umytie octovou vodu s následnou neutralizáciou jarovou vodou a umytím čistou vodou ( pred aplikáciou octovej vody musí byť lícová plocha dostatočne namočená vodou tak, aby špára bola úplne nasýtená vodou a nepríjmala octovú vodu). Doporučujeme pred čistením konzultáciu s odborníkom na lícové murivo.
  • Špeciálne odstraňovače, k tomuto účelu určené ( napr. od firmy quick-mix) v tomto prípade je nutné postupovať presne podľa návodu výrobcu

Doporučujeme pred čistením konzultáciu s odborníkom na lícové murivo.

O problematice vzniku výkvětů na povrchu lícového zdiva, povrchu z keramických pásků i jiných druhů lícového zdiva bylo již napsáno mnoho odborných článků a byla objasněna řada mechanismů, které s jejich vznikem souvisejí. Příčiny vzniku výkvětů jsou ale stále mnohdy

Vznik výkvětů je málo častou, ale o to nepříjemnější součástí realizace různých typů staveb, například fasád, plotů a zahradních staveb. Problém se týká také zateplovacích systémů s povrchem z cihlových pásků. Složení materiálů (maltových směsí), které se používají ke zhotovení tohoto typu konstrukcí, je namícháno takzvaně přímo na míru. Tyto materiály a konstrukce budou jak při zpracování, tak i během procesu zrání a zejména po něm, vystaveny náročným podmínkám, a musejí proto splňovat velmi náročné požadavky na odolnost. Proto jsou tyto receptury značně odlišné od receptur na základní maltové směsi, které se používají k podobným účelům pro běžné zdivo a obklady. Jako všechny materiály s upravenými a značně vylepšenými vlastnostmi vyžadují rovněž dodržování základních postupů, díky kterým si zhotovená konstrukce udrží deklarované vlastnosti od dokončení prací po celou dobu životnosti.

Z pohledu realizační firmy nebo investora je při vzniku výkvětů hlavním viníkem vždy na prvním místě použitý materiál – zejména maltová směs, případně zdicí prvky nebo obkladové cihlové pásky. Málokdo si je však ochoten připustit, že realita je velmi vzdálená těmto úvahám a souvisí ve většině případů s nedodržováním základních pravidel při práci stanovených výrobci používaných materiálů, případně nevhodným konstrukčním řešením nebo také nekvalitně odvedenou prací.

Ve všech zmíněných případech bývá na vině malá nebo zcela chybějící zkušenost s realizací podobných konstrukcí. Přitom vzniku výkvětů může velmi efektivně zabránit návrh vhodného konstrukčního řešení a hlavně dodržování pravidel při zpracování materiálů, která jsou spojena se zpracováním většiny všeobecně používaných stavebních materiálů a jsou zpracovatelům dlouhodobě známa. Dodržování těchto pravidel nepředstavuje z hlediska dodatečných nákladů při realizaci stavby významnou finanční položku – na rozdíl od nákladů, které jsou nutné na odstranění vzniklých výkvětů. Navíc v tomto případě hrozí riziko, že příčina vzniku výkvětů již nepůjde odstranit. To je spojeno s nutností nemalých finančních kompenzací ze strany zhotovitele, který by měl být z tohoto důvodu dostatečně motivován a snažit se celé této nepříjemné situaci předejít.

Pojmenování problému

Označení výkvět pro různé druhy výluhů nebývá vždy věcně správné. Definice výkvětů nebo výluhů není v žádné normě přesně specifikována, ani se neuvádí jejich podrobné složení. Většinou se jedná o sloučeniny, které jsou označovány jako soli. V praxi jsou používána všechna označení pro „soli na povrchu“ (povlaky, výkvěty a výluhy), a tak je možné rozdělení posuzovat podle chemického složení a rozpustnosti vodou.

Dalším členěním pak mohou být ostatní vlastnosti, jako je například míra destruktivního působení na konstrukci. Existují typy výkvětů solí, které způsobí pouze estetické znehodnocení (někdy jen dočasné), ale je řada solí, které mají postupné destruktivní účinky, zejména uvnitř konstrukce. Jedná se o soli, které po odpaření vody tvoří krystaly. Tvorba těchto krystalů je provázena tlakem v řádech desítek N/mm, což uvnitř struktury materiálů vyvolává postupnou destrukci. Tyto ukázky postupné destrukce jsou často viditelné na fasádách starých domů, u kterých chybí nebo je poškozena hydroizolace.

Příčiny vzniku výkvětů

Pro vznik výkvětů je několik zásadních předpokladů. Nejdůležitějším z nich je nadbytečná vlhkost v konstrukci. S ohledem na způsob, jakým se do konstrukce dostala (zabudováním, vzlínáním, případně jiným způsobem), musí následovat opatření k zamezení jejímu dalšímu negativnímu působení. Zcela jednoznačně se dá konstatovat, že bez přítomnosti nežádoucí nadbytečné vlhkosti uvnitř konstrukce je vznik výkvětů prakticky nemožný, protože chybí transportní médium, které rozpustné výkvětotvorné složky rozpustí a také přenese na povrchové plochy konstrukce.

Materiály, které jsou určeny pro pohledové zdivo ke zdění, lepení a spárování, jsou svým složením koncipovány tak, aby vznik výkvětů neumožňovaly. To ale neznamená, že během jejich zpracování nebo po dobu jejich zrání jsou používané maltové směsi odolné vůči všem nežádoucím vlivům. Maltové směsi pro lícové zdivo obsahují pojiva, kterými je většinou cement v různých variantách. Doba zrání cementu je všeobecně známa. Po tuto dobu v něm probíhají důležité chemické reakce (zjednodušeně řečeno) a tvorba nových sloučenin za podstatných změn chemických a fyzikálních vlastností, jako jsou například nárůsty pevností a další změny. Tyto vlastnosti následně zajistí dostatečnou odolnost a stabilitu maltových směsí vůči klimatickým podmínkám a jiným nepříznivým vlivům.

Při průběhu chemických reakcí vzniká řada sloučenin, v nichž jednotlivé složky bývají různě rozpustné ve vodě. Dojde-li k nadměrnému přísunu vlhkosti v době, kdy nejsou jednotlivé chemické složky stabilizovány (určitý stupeň zralosti umožňující odolnost vůči rozpouštění vodou), je vysoká pravděpodobnost, že vodou rozpuštěné složky budou následně transportovány kapilárním systémem na povrch, kde po odpaření vody dojde k přeměně na vodou nerozpustné sloučeniny. Díky rozdílnosti kapilárního systému zdicích nebo obkladových cihlových pásků (v porovnání s kapilárním systémem používané maltové směsi) je zřejmé, že výkvět se objeví vždy nejdříve v ploše spár – ve spárovací maltě nebo jako „vytékající“ povlak ze spoje spárovací malty a hrany stavebního prvku lícového zdiva. To vede prakticky vždy k domněnce, že maltová směs je příčinou vzniku výkvětu (výluhu). Celý proces od dodání nadbytečné vlhkosti do doby, než se výkvět objeví, může trvat velmi dlouho, i několik měsíců, zejména pak při chladném počasí a v období se zvýšenou vlhkostí (mlhy, deště). Vznik výkvětů po takto dlouhé době není spojen do odpovídajících reálných souvislostí a příčina je hledána jinde.

Chyby vedoucí ke vzniku výkvětů

Prováděné i dokončené stavební dílo je nutné po určitou dobu ošetřovat a chránit před rychlým vysoušením. To je důležité pro bezproblémový průběh hydratace cementových pojiv v maltových směsích. Výraznou chybou při realizaci je, že se nedostatečnou ochranou prováděného díla při odpaření záměsové vody proces hydratace (zrání) zpomalí nebo se zcela zastaví a po opětovném dodání vody se celý proces opět znovu rozběhne. Někdy již jen částečně. Výsledkem je podstatné zhoršení kvality výsledných vlastností vyzrálé maltové směsi, ale i zbytečně dlouhá doba, po kterou proces zrání neprobíhal a o kterou je pak nutné ochranu díla prodloužit. Tento proces zastavení hydratace je znám z celé řady oblastí zpracování maltových směsí, například z omítání ploch zdiva (zejména fasád) a betonování podlahových ploch. Jeho následky bývají daleko fatálnější, než jen dodatečný vznik výkvětů, a to z důvodu dodatečných objemových změn, které jsou provázeny vznikem pnutí a často i tvorbou trhlin.

Prakticky neodstranitelnou příčinou vzniku výkvětů bývají nevhodná konstrukční řešení. Nejčastějším případem je chybějící hydroizolace spodní stavby. Vzlínající vlhkost pak následně transportuje rozpustné soli z podloží. Rovněž je třeba brát v potaz, že i beton je materiál s určitým stupněm nasákavosti. Při dlouhodobém působení vody na beton jím část vody prosákne. Proto je nezbytným opatřením použití hydroizolace pod hlavy plotů a sloupků.

Neodstranitelným zdrojem výkvětů je vyplňování vnitřního prostoru konstrukce betonovou směsí. V betonu není ani po 28 dnech zrání více než 50 % cementu hydratováno, a je tak potenciálním zdrojem volného vápna. V případě přítomnosti většího množství vody je pak vznik výkvětu jistotou.

Vznik výkvětů může být způsoben i dodatečným přidáním výkvětotvorných složek do používaných materiálů. Důvodem jejich vzniku je například nevhodné používání různých chemických přísad, které mají ovlivňovat vlastnosti maltových směsí, nebo přímo znečištěná záměsová voda, znečištěné nářadí a podobně. Také používání nevhodných chemických prostředků (např. anorganických kyselin) pro dodatečné čištění hotových konstrukcí od zbytků pojiv může vést k zasolení konstrukce s těžko odstranitelnými následky. Posledním, avšak častějším důvodem je používání nevhodných materiálů, které nejsou přímo určeny pro použití na lícové zdivo.

Návrhy opatření k odstranění výkvětů

Pro návrhy opatření, která je potřeba přijmout k odstranění vzniklých výkvětů, je vždy nutné individuálně posoudit příčinu jejich vzniku a zjistit, zda se jedná o vodou rozpustný nebo nerozpustný výkvět. Výkvěty na lícovém zdivu bývají ve většině případů pouze výluhem volného vápna z cementového pojiva, protože malty pro lícové zdivo neobsahují vápenný hydrát.

Jedná-li se pouze o tenkou vrstvu výkvětu na povrchu a o jednorázové proniknutí vlhkosti do konstrukce, poradí si s výkvětem klimatické podmínky (mírně kyselý déšť) nebo vhodné čističe určené přímo k tomuto účelu (až po vyschnutí konstrukce zdiva). Tyto čističe mají vlastnosti, které umožňují odstranění některých typů lehkých povlaků. Jsou to přípravky obsahující organické kyseliny, které nejsou tak agresivní vůči materiálům a životnímu prostředí. Ovšem i při jejich používání je nutné dbát na pokyny výrobce a zejména věnovat péči ochraně okolních ploch, na které se čističe nemají dostat, protože i tyto roztoky mohou poleptat prvky z kovů, dřeva a podobně.

Před nanesením čisticího roztoku je důležité důkladně navlhčit čištěné plochy tak, aby se roztok s rozpuštěnou solí nevsákl do lícového zdiva. Po určité době působení čističe je nutné opláchnout čištěné plochy, aby se rozpuštěná sůl odstranila. Tento postup je pak nutné i několikrát opakovat. V případě silnější vrstvy výkvětu je vhodné mechanické odstranění a následně stejný postup jako v předchozí variantě. Již vzniklé výkvěty jsou v převážné většině jen estetickou vadou a nepředstavují jiné riziko a omezení vlastností hotové konstrukce.

Riziko představují případy, kdy vznik výkvětů pokračuje, což je jasným ukazatelem pokračujícího průniku vlhkosti do konstrukce. Ta může způsobit nejen další vznik výkvětů, ale při nevhodných klimatických podmínkách (mrazu) také mechanické poškození konstrukce významného rozsahu.

Na základě zkušeností z praxe lze konstatovat, že vznik většiny výkvětů na lícovém zdivu je jen estetickou vadou a žádným dalším způsobem neovlivňuje užitnou hodnotu konstrukce. Proto následná řešení, u kterých dochází k radikálním zásahům do již hotových konstrukcí, nejsou odpovídajícím způsobem pro odstraňování výkvětů. Hlavní a nejdůležitější příčinou vzniku tohoto stavu je přítomnost nadbytečného množství vody.

Sortiment tvaroviek a florentinských schodoviek ponúka veľké možnosti použitia pri riešení keramického obkladu. Schody, parapety, zakončenie terás a balkónov nie je problémom.

Upozornenie! Výrobky pokladajte striedavo z viac balení so šírkou špáry podľa odporučenia na obale. K dosiahnutiu rovnakého vzhľadu špár je nutné pokladať dlaždice v smere drážok na spodnej strane. Pred položením je treba porovnať farebný odtieň a akosť výrobkov. Reklamácie odtieňov a akostí už položených dlaždíc nemôžu byť uznané. Doporučená šírka špáry: ťahané dlaždice štiepané (Spaltplatten) 8–10 mm, ťahané jednotlivo (Keraplatten) 5–6 mm, lisované 3–5 mm.

Schody s florentinskými schodovkami
  • Podstupnicu dať vždy za zaoblenú hranu schodovky
  • Doporučený spád schodu po odtok vody je 1 – 2 %
  • Toto riešenie sa z technických aj konštrukčných dôvodov neodporúča, obzvlášť v exteriéri
  • Medzi nosom schodovej dlaždice a podstupnicou ponechať 3 – 4 mm voľnú medzeru ( bez lepidla)
  • Táto varianta pokládky zníži podstatne potrebný čas, nakoľko podstupnice nemusia byť rozmerovo presné (nevzniká viditeľná špára)

Zakončenie dlažby v exteriéry

Upozornenie: Pri pokládke tvaroviek v exteriéry nesmie byť presahujúca časť tvarovky nalepená. Tak sa vyhnete prípadnému poškodeniu alebo trhlinkám spôsobenými pohybom podkladu.

Parapet z florentinských schodoviek

Rohové florentinské schodovky vytvárajú harmonické spojenie parapetu s murivom. Tiež tu sa doporučuje pre ideálny odtok vody spád 1 -2 %. Špárovanie fasádnych pásikov Keraprotect Upozornenie ! Fasádne pásiky série Keraprotect sa nešpárujú zalievaním, ale postupným vyplňovaním špár. Tak zostane zachovaný pieskovaný, rustikálny vzhľad ťahaného reliéfového obkladu.

25 rokov záruka na mrazuvzdornosť a optimálnu prídržnosť k podkladu

Napriek tomu, že väčšina keramických dlaždíc určených pre vonkajšie použitie spĺňa požiadavky na mrazuvzdornosť podľa normy EN ISO 10545-12, nemusí vždy vyhovieť v reálnych podmienkach využitia. Dôvodom sú v mnohých prípadoch podstatne náročnejšie podmienky v exteriéry ako sú podmienky skúšok. Oproti skúšobnej metóde, kedy výrobky podstupujú simulované zmeny vlhkosti a teploty (+5° - -5°), v reálnych podmienkach môžu byť rozdiely teplôt v závislosti na polohe stavby v zimných obdobiach až 70°C. Z hľadiska kvality vonkajšej dlažby však nejde len o mrazuvzdornosť samotných dlaždíc, ale aj o trvanlivosť ich spojenia s podkladom. Týmto požiadavkám jednoznačne lepšie vyhovujú ťahané výrobky Ströher oproti bežným za sucha lisovaným dlaždiciam.

Rozhodujúcim faktorom mrazuvzdornosti je nasiakavosť črepu a tvar, veľkosť a rozloženie pórov:

  • Nasiakavosť ťahaných výrobkov (prevažne 3 - 6%) a pozdĺžny charakter vzájomne prepojených pórov zaisťuje mrazuvzdornosť vlastných výrobkov a veľmi dobré spojenie s lepiacim tmelom. Prípadná vlhkosť z podkladu je ˝odsávaná˝ dlaždicou a nedôjde tak k hromadeniu vlhkosti na spodnej strane dlaždíc, ktorej zmrazenie môže narušiť spojenie črepu s tmelom. K veľmi dobrému spojeniu s podkladom tiež prispieva členitý (zubovitý) charakter zadnej strany, ktorý rovnako výrazne zväčšuje spojovaciu plochu.
  • U lisovaných dlaždíc s uzatvorenými alebo polouzatvorenými pórmi môže dôjsť pri pôsobení mrazu už pri nasiakavosti vyššej ako 1% k poškodeniu črepu. To sa však netýka dnes na trhu prevažujúcich vysoko slinutých dlaždíc s nasiakavosťou pod 0,5%. U tohto absolútne mrazuvzdorného výrobku je však vysoké riziko zníženia prídržnosti s podkladom. Oproti ťahaným výrobkom môže opakovaným pôsobením mrazu a teplotných zmien na zadržiavanú vlhkosť na spodnej strane slinutých dlaždíc dôjsť k narušeniu spojenia s lepidlom a následne k ich ˝ odskočeniu˝.

Rozdiel v rubovej strane

Za sucha lisovaná vysoko slinutá dlaždica - Hladký, až ˝sklenený˝ povrch zvyšuje riziko odlúpenia dlaždice vplyvom pnutia spôsobeného pôsobením teplotných zmien.

Ťahaná dlaždica - Ťahané výrobky vďaka výrazne štruktúrovanému povrchu vytvárajú optimálne podmienky pre vysokú prídržnosť k podkladu. Ströher garantuje ako jediný nemecký výrobca 25 ročnú záruku na mrazuvzdornosť pre všetky ťahané výrobky pri odbornej pokládke.

Veľký výber tvaroviek

Tvarové doplnky keramických obkladov nie sú len estetickým prvkom keramického obkladu, ale vo väčšine použitia majú aj dôležitú funkciu. V privátnych stavbách sa to týka hlavne schodov , zakončenia terás, balkónov, stien a pod. V komerčných priestoroch potom napr. riešenie hygienických požiadavkov na dlažby.

Vo všetkých týchto prípadoch poskytujú najlepšie riešenie ťahané výrobky, nakoľko technológia ich výroby umožňuje výrobu produktov, ktoré sa nedajú klasickou technológiou lisovania za sucha vôbec vyrobiť alebo len veľmi obtiažne a neekonomicky.

Výhodou technológie ťahania je, že požadovaný tvar výrobku je vytváraný pretláčaním keramického cesta cez príslušne tvarované ústie lisu v podobe nekonečného pásu a dĺžka výrobku potom jeho odrezávaním podľa požadovaných rozmerov. Výsledkom viac ako storočnej špecializácie firmy Ströher na túto technológiu je najširšia ponuka tvarových doplnkov keramických dlažieb v glazovanom i neglazovanom prevedení na trhu.

Výpal v tunelovej peci

Už len veľmi málo výrobcov keramických obkladov využíva k výpalu tunelovú pec. Hlavným dôvodom je, že parametre väčšiny stávajúcich sa výrobkov je možné docieliť ďaleko efektívnejším výpalom vo valčekovej peci s dobou výpalu cca 1 hod. Jednou z výnimiek sú neglazované výrobky vyrábané z farebne sa vypalujúcich ílov. Týka sa to hlavne červených výrobkov, u ktorých by nebolo možné pri krátkej dobe výpalu docieliť požadované prírodné farby. Preto firma Ströher stále používa tunelové pece s dobou výpalu min. 48 hodín pre výrobu klasických obkladov, ktoré charakterizujú vedľa výborných fyzikálno – mechanických parametrov hlavne rustikálnu farebnosť vypálených farebných ílov.

Bez dlhej doby výpalu a zodpovedajúceho nastavenia atmosféry v peci sa to nedá docieliť. Výsledkom sú unikátne neglazované dlažby a fasádne obklady Ströher.

Bezpečná a protišmyková

Jedným z rozhodujúcich parametrov podláh je ich bezpečnosť charakterizovaná mierou rizika pošmyknutia. Jeho posúdenie je zvlášť dôležité pre verejné a pracovné priestory. Pre hodnotenie vhodnosti keramických dlaždíc sa používa najčastejšie hodnota R v piatich stupňoch R9-R13. Čím vyšší stupeň, tím vyššia protišmykovosť a nižšie riziko pošmyknutia. Sortiment Ströher ponúka v každom stupni variantné možnosti riešení predpísaných požiadavkov na protišmykovosť ako pre bývanie, tak pre verejné a komerčné priestory.

Odolná glazúra Ströher

Vedľa bezpečnosti je pre vlastníka alebo prevádzkovateľa objektu dôležitá odolnosť podlahy proti opotrebeniu a jej ľahká údržba. Najvhodnejšími podlahami z hľadiska prevádzkového zaťaženia sú dlažby z neglazovaných dlaždíc. Ich výhodou je, že pri ich otere nedochádza k zmene farebnosti, nakoľko vo väčšine prípadov majú rovnakú štruktúru v celej hrúbke črepu. Nevýhodou však je, že v závislosti na ich pórovitosti dochádza k menšiemu alebo väčšiemu zachytávaniu nečistôt, ktoré sú obtiažne odstrániteľné. Tento problém je možné riešiťpoužitím glazovaných výrobkov Ströher. Pre zaistenie ich vysokej odolnosti proti oteru a teda aj čistiteľnosť vyvinula firma vysoko odolnú špeciálnu transparentnú glazúru. Táto glazúra zo zušľachtilých minerálnych kysličníkov chráni glazovaný povrch ako výrobkov pre bytovú tak i objektovú keramiku.

Zaťaženie keramickej dlažby

Na riešení keramických dlažieb so zvýšeným mechanickým namáhaním sa vždy podieľa rada profesií – architekt, projektant, statik, dodávateľ stavebnej chémie a dlaždíc, obkladač, atď. Spoločnou úlohou pre všetkých je, aby bol pre danú dlažbu použitý vhodný materiál a technológia pokládky. Hlavné otázky, ktoré je nutné pred realizáciou zodpovedať sú: aké je očakávané zaťaženie, aká musí byť konštrukcia podkladu, ktorý keramický materiál je vhodný, aký je najvhodnejší spôsob pokládky.