Čo je Klinker?

Prečítajte si viac o novodobom stavebnom materiáli a zistite, ako rozpoznať kvalitu od napodobenín

Nízka nasiakavosť do 6 %

KLINKER – je slovo nemeckého pôvodu a do slovenčiny sa dá preložiť ako „zvonivka“. Je to tehliarsky črep vyššieho typu, ktorý sa vyznačuje nízkou nasiakavosťou do 6%. Tehly s vyššou nasiakavosťou nemôžeme zaraďovať do kategórie KLINKER čo sa pri laickej distribúcii často nedodržiava. Nízka nasiakavosť – vďaka ktorej sú KLINKER tehly odolné voči všetkým poveternostným vplyvom, súvisí s mrazuvzdornosťou, ktorá zaručuje dlhodobú životnosť materiálu. Neustály nápor vlhka, dažďa, zamŕzania má za následok u lícových tehál s vyššou nasiakavosťou ich deštrukciu v podobe prasklín a štiepavosti. V krajinách, kde v zimnom období sú výkyvy teplôt -20°C až -30°C a v letnom období na slnku teploty +50°C až +60°C, kde patrí aj Slovensko, sa odporúča použiť tehly a obkladové pásiky typu KLINKER.

Tehly sa v stavebníctve používajú viac ako päťtisíc rokov. Je to presvedčivá doba, ktorá potvrdzuje výhody a kvalitu tohoto krásneho materiálu. Životnosť tehál však do značnej miery závisí od klimatických podmienok, v ktorých sa nachádzajú, s väzbou na ich nasiakavosť. Toto bola vlastne jedna z hlavných príčin vývoja a výroby tehál s nízkou nasiakavosťou. Nedostatky „obyčajnej“ tehly riešia tehly, pálené zo špeciálnej hliny pri vysokých teplotách. Vďaka použitej technológii nemajú takmer žiadne póry, vďak čomu sú stálofarebné, mrazuvzdorné, odolné proti mechanickej záťaži a napríklad aj zimnému soleniu.

NAD 18 %

Stavebné tehly

DO 18 %

Lícové tehly

DO 6 %

Klinker tehly

DO 2 %

Keramické tehly

Bežné tehly sú minulosťou

Vysokokvalitné lícové tehly reprezentujú tehly KLINKER. Touto vlastnosťou ich predurčujeme na využívanie: – ako obvodové murivo (fasáda) – pre výstavbu komínov, plotov, parapetných dosiek i dlažieb – pre stavby záhradných altánkov a kozubov.

Popri klasických tehlách KLINKER si veľkú obľubu získali aj obkladové pásiky KLINKER, ktoré tiež slúžia na dotvorenie interiéru a exteriéru. Obklad s pásikmi môže vytvoriť konečnú povrchovú úpravu fasády pri novostavbách, rekonštruovaných objektoch i pri rôznych zatepľovacích systémoch. Pásiky KLINKER vďaka tvrdosti tehly KLINKER sa dajú narezať resp. vyrábať v 10 až 14 mm hrúbke, čo pri lícových pásikoch nie je možné. Široká ponuka farieb, tvarov i dizajnu tehál, pásikov aďaľších doplnkov, splnia aj najnáročnejšie želania na tvorbu skutočne originálnej podoby domu a jeho okolia.

Tehly KLINKER sa vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam veľmi dobre uplatnia všade tam, kde chceme vytvoriť trvalo krásne a kreatívne prostredie, ktoré nepodlieha času a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.

A čo je trass?

Tuf (z talianskeho tufo, latinsky tofus) je druh horniny, vzniknutý procesom sedimentácie sopečného popolu, vyvrhnutého počas sopečnej erupcie. Z tejto horniny sa veľmi jemným mletím tvorí hydraulická prísada – trass. Trass nie je samostatne tuhnúcim spojivom. Využíva sa ako prísada, ktorá priaznivo ovplyvňuje vlastnosti spojív v maltových zmesiach.

Maltové zmesi s prídavkom trassu dostávajú vyššie difúzne otvorenie, čo priaznivo pomáha regulovať vlhkosť, majú vysokú odolnosť voči klimatickým podmienkam, trass priaznivo reguluje nárasty pevnosti, zaisťujedobrú spracovateľnosť maltových zmesí, nedochádza k „zašpineniu“ spracovaných stavebných prvkov (napr. prírodného kameňa) a výrazne znižuje možnosť tvorby výkvetov.

Katalóg Klinker 2022/23

Ceny jednotlivých artiklov nájdete v sortimente v detailoch každého artiklu. Samozrejme, že si taktiež môžete stiahnuť a vytlačiť aj náš ponukový katalóg na rok 2022/23. Na internetovej stránke nájdete viac artiklov, ktoré sú na objednávku a nie sú obsahom katalógu.

Cenník Klinker 2022/23

Cenník obsahuje len názov sortimentu a jeho cenu. Ak potrebujete k cenám náhľad je potrebné aby ste si stiahli aj katalóg, kde je vyobrazený kompletná ponuka Klinker.