Rozhovor s časopisom 4style

„Ak raz v živote dosiahneš úspech, spoznáš, že tým najdôležitejším bola tvoja individualita, odhodlanie a nezávislosť, ktoré boli natoľko silné, že si sa nestratil v dave.“
(Orison Swett Marden – americký spisovateľ)

Na návštevu k pánovi Šrankovi do Klinker centra v Nitre som sa vybrala po pár rokoch, čo spolupracujeme. Príjemne a skromne zariadená kancelária vo mne vzbudila dojem, ako keby som bola doma. Pán Šranko je majiteľom firmy, ktorá je na trhu už 16 rokov, bola som teda zvedavá, ako sa to všetko začalo. Na Slovensku nemáme až tak veľa našich domácich firiem, ktoré začínali v podstate z ničoho a sú tu dodnes. Počas rozhovoru som si uvedomila, že je individualitou, a preto sa nestratil v dave. Mal sen a tvrdo si za ním išiel. To, že nič nedostal v živote zadarmo, si uvedomíte pri rozhovore s ním so skromným prejavom.

Pán Šranko, ako sa začala vaša cesta podnikaním? V akom časovom období vám napadlo, že chcete pracovať „sám pre seba“, niečo budovať a nezaradiť sa do davu?
Už na strednej škole moje aktivity mimo školy boli tak trošku obchodné, keďže som bol stredoškolák v 90. rokoch. Väčšina z nás hľadala prvé obchodne aktivity v textile, lebo to bola forma, kde sa dalo pracovať s dobrou maržou a hlad po najnovších tendroch v móde bol na našom trhu obrovský. Po strednej škole nasledovala vysoká, ale tam som už dával prednosť viac obchodným aktivitám než štúdiu, a preto som ju už ani nedokončil. Začiatky, samozrejme, boli s oporou už rozbehnutých starších kolegov, od ktorých som mal možnosť sa veľa naučiť a práca pre nich mi umožnila sa priučiť ako úspechu, tak aj samotným chybám. Pri nenasýtenom trhu si človek uvedomil, že si môže zvoliť aj svoju cestu, a tak som z radov zamestnanca prešiel do radov začiatočníka v podnikaní, a to až do chvíle, kým nenastal zvrat na našom trhu a nevstúpili k nám veľké siete s distribúciou množstva tzv. značkových textílií v každom meste a s veľkým kapitálom. Bola to otázka času, kedy drobných predajcov vytlačia, čo sa aj stalo, a tak som v roku 2001 prehodil kabát do stavebníctva, v ktorom v tom čase pracoval aj môj otec. Bolo potrebné, samozrejme, nájsť produkt, ktorý sa ešte nenachádzal na našom trhu, resp. bol v plienkach, čo sa mi aj podarilo, a od daného roku som sa začal plne venovať lícovým tehlám a s tým postupne spojeným akýmkoľvek naviazaným sortimentom.

Ako sa teraz, s odstupom času, pozeráte na svoje začiatky? Ak by ste v dnešnej dobe mali znovu toľko rokov, ako keď ste začínali, mali by ste odvahu sa do toho pustiť?
Na začiatky spomínam veľmi príjemne, bola to škola života, tešil som sa každému obchodu a spoznávaniu nových ľudí, v podstate moja práca bola moje hobby. Každý deň som pracoval od rána do večera a napĺňalo ma to, lebo postupom času prichádzali aj výsledky a zároveň výzvy. Dnes by som určite tiež hľadal alternatívu, ako byť samostatný. Má to svoje za aj proti, trh je síce nasýtený v každom odbore, ale sme v EÚ, kde niet hraníc a viete expandovať vo väčšom priestore bez byrokracie typu colnica, úrady, licencie a podobne. Veľký priestor vidím v službách, tie ešte nie sú úplne na konci a je stále čo ponúknuť, pretože predať produkt je jedna vec, ale obal, forma ponuky, spôsob prezentácie a služby s tým spojené – to všetko sa ešte stále dá zdokonaliť. Keď sa sami zamyslíme nad naším každodenným životom, zistíme, že všetci máme radi, keď nám je ponúknutá určitá úroveň produktu. Keďže máme možnosť konkurenčného výberu, ľahšie sa rozhodujeme pri príjemnom prístupe, servírovaní, obale a ďalších spôsoboch v akomkoľvek odvetví.

Mali ste v začiatkoch predstavu, že raz budete mať úspešnú a veľkú firmu?
Nie, človek to bral veľmi skromne, chcel si zarobiť na živobytie, neskôr sa postarať o rodinu, v podstate naplniť si túžbu priemerného života a chodiť do práce z radosti. Až čas ukázal, kde sa vôbec ten vlak dostane, či skončí na prvej stanici alebo vie pokračovať v ceste nejakou ďalšou trasou.

V čom dnes podnikáte? A čo je vám srdcu bližšie v rámci podnikania?
Podnikám, všeobecne povedané, v stavebníctve, aj keď sa bližšie špecializujem na určitý typ sortimentu v danom segmente, a to na lícové tehly, obklady, dlažby. Popritom v rámci už nejakého kolotoča ľudí, zázemia a rozšírenia firmy sú tam aj ďalšie materiály, služby ako napr. hotelierstvo, prenájom, stavebné práce a pod.

V čom je úspech, ktorý ste v rámci podnikania dosiahli?
Na toto by asi mali odpovedať moji najbližší, keďže sám seba hodnotiť je veľmi ťažké. Určite treba mat šťastie v živote ako pri všetkom a byť cieľavedomý.

V čom je úspech, ktorý ste v rámci podnikania dosiahli?
Na toto by asi mali odpovedať moji najbližší, keďže sám seba hodnotiť je veľmi ťažké. Určite treba mat šťastie v živote ako pri všetkom a byť cieľavedomý.

Čo by ste poradili dnešným mladým ľuďom, ktorí sa zamýšľajú, či sa majú zamestnať alebo ísť vlastnou cestou?
Základ jednotlivca je, že sa sám musí vedieť ohodnotiť, či má na to, aby išiel svojou cestou, alebo je mu príjemnejšie zostať sedieť pod niekým, čo v konečnom dôsledku môže byt tiež cesta k veľkému úspechu. Nikde nie je napísané, že kto začne podnikať, je a bude úspešný. Veľa ľudí na to doplatilo a obetovalo veľa ako materiálne, tak aj rodinne a prišli o všetko. Pokiaľ sa rozhodne ísť niekto vlastnou cestou, určite nemôže ísť cestou myšlienky rýchleho zbohatnutia, ako niekto podnikanie vníma. Je to dlhá cesta s úspechmi aj pádmi. Musí to robiť z presvedčenia, že ho to napĺňa, má z toho radosť. Opäť je to už o spomínanej cieľavedomosti, trpezlivosti, ku ktorej keď príde troška šťastia, dokáže každý uspieť, či už vo forme podnikateľa, alebo zamestnanca.

Mohlo by vás zaujímať

VIDEO: Linge® Dlažobné tehly

VIDEO: Vandersanden Group

VIDEO: Výrobný proces dlažby

VIDEO: Vandersanden a jeho tehly

VIDEO: Tehly vo Vandersandene

Katalóg Klinker 2022/23

Ceny jednotlivých artiklov nájdete v sortimente v detailoch každého artiklu. Samozrejme, že si taktiež môžete stiahnuť a vytlačiť aj náš ponukový katalóg na rok 2022/23. Na internetovej stránke nájdete viac artiklov, ktoré sú na objednávku a nie sú obsahom katalógu.

Cenník Klinker 2022/23

Cenník obsahuje len názov sortimentu a jeho cenu. Ak potrebujete k cenám náhľad je potrebné aby ste si stiahli aj katalóg, kde je vyobrazený kompletná ponuka Klinker.